Skip to main content
Aktuality

1. Nesystematická územní studie lokality Obalovna

By 11 února, 202212 února, 2022No Comments

Příloha 1 – Odůvodnění věcně shodné připomínky – ÚS – Obalovna

Ad1) Nesouhlasíme s Územní studií ÚS 21 (Rozdělov – Obalovna, dále jen „Obalovna“) a se zařazením pozemků Obalovny v ploše SM Územního plánu města Kladna. Žádáme změnu územní studie ÚS 21 a přeřazení těchto pozemků do plochy BI.

  • Dotčená část Kladna-Rozdělova má charakter zástavby příměstského typu, a to solitérními rodinnými domy s pozemky využitými jako zahrady. Zahuštění stávající zástavby uprostřed této lokality, a to dokonce stavebními objekty, které se v místě dosud nevyskytovaly (řadovými domy a zejména bytovými domy se 3+1 nadzemními podlažími), porušuje všechny urbanistické zásady včetně těch, které si zadalo město Kladno ve svém územním plánu. Navržené zahuštění zástavby poškodí stávající obyvatele lokality, sníží jejich kvalitu bydlení a také bude mít negativní dopad na cenu nemovitostí v lokalitě.
  • Z přiložené situace je zřejmá dosavadní hustota zástavby v řešené lokalitě. Stará zástavba podél Smečenské ulice má hustotu zástavby 11,0 BJ/ha. Nejnovější zástavba středu lokality podél ulic Em. Zahrádky, Bohuslava Niederleho, Ludviky Smrčkové, Vladimíra Boudníka, Antonína Raymonda, Bory Kříže a Jiřího Koláře má hustotu zástavby 8,5 BJ/ha. Nově jsou v prodeji pozemky plánované zástavby „Park Džbán“ podél Benediktínské ulice, kde je plánovaná hustota zástavby 10,7 BJ/ha. Tato nově navržená zástavba je nejblíže sídlišti u Energie, kde jsou vysokopodlažní panelové domy, a přesto jsou zde navrženy pouze solitérní rodinné domy výšky nejvýše dvou nadzemních podlaží. Naproti tomu navržená zástavba Obalovny podle ÚS21, která je uprostřed stávající čtvrti rodinných domů, předpokládá nesourodou realizaci řadových RD a dokonce bytových domů se 3+1 nadzemními podlažími. Navržená hustota zástavby je 66,0 BJ/ha násobně (téměř řádově) překračuje stávající hustotu zástavby lokality. Přitom hustota a výška zástavby by se měla postupně od intravilánu k extravilánu snižovat, a to zejména v případě, kdy navazuje na les, který plní ve značné míře kulturní, estetické, krajinné, ochranné a rekreační účely.
  • Zástupci veřejnosti Ing. Michal Hudec a Ing. Martin Modr podali v roce 2015 věcně shodnou připomínku (námitku) proti zařazení plochy Obalovny do SM. Této námitce bylo částečně vyhověno, zde je citováno odůvodnění obsažené v ÚP:
    • Na obvodu řešených ploch, vyjma severního okraje, bude vymezen pás s funkcí BI – bydlení v rodinných domech na hloubku jedné parcely (cca 30m) s prostorovou regulací C.1, ostatní plocha bude nadále zařazena jako SM plochy smíšené obytné – městské, s prostorovou regulací C.2. Tím bude zajištěn přechod mezi různými výškovými charaktery zástavby i v souvislosti s konfigurací terénu, který je oproti okolí v řešené ploše výrazně nížeji. Kombinace využití SM a BI je kompromisní variantou, obojí využití bylo již v předchozích projednáních návrhu ÚP bez připomínek dotčených orgánů a vytváří tak předpoklad pro nekonfliktní budoucí využití ploch. Nejedná se o podstatnou úpravu návrhu ÚP.
    • Upozorňujeme, že v současné době je již téměř celá plocha Obalovny zavezena výkopovou zeminou do jedné úrovně a dále se průběžně zaváží s cílem celou plochu Obalovny zavézt do jedné výškové úrovně. Proto již neplatí, že je v části plochy Obalovny plocha umístěná výrazně nížeji a umožňuje výstavbu vyšších objektů. Proto důvod pro zařazení části plochy do SM pozbývá platnosti. Z tohoto důvodu požadujeme přeřazení plochy z SM do BI.
    • Upozorňujeme, že územní studie ÚS 21 již se sníženou úrovní části plochy obalovny vůbec nepočítá a porušuje tak předpoklady ÚP pro zařazení této části plochy do využití SM.
  • Připomínáme cíle vytyčené územním plánem:
    • respektovat a chránit charakter a strukturu zástavby,
    • chránit krajinný ráz a posilovat přírodní a kulturní hodnoty krajinného rázu území,
    • stabilizovat plochy lesa s důrazem na lesy zvláštního určení,
    • ochrana harmonického měřítka a harmonických vztahů v krajině,
    • ochrana ekologicky i esteticky cenných přírodních a přírodně blízkých porostů, zejm. lesů, porostů v doprovodu vodotečí, cest a zeleně v silně urbanizovaných lokalitách,
    • přírodní park Džbán, jehož cílem je ochrana významných soustředěných přírodních a estetických hodnot, zasahuje do řešeného území v k.ú. Kladno a Rozdělov. Územní plán nenavrhuje na území přírodního parku zastavitelné plochy,
    • atd.